Kod odpadu drewno
11 marca, 2024Kod odpadu osady ściekowe
25 marca, 2024Jaki ma kod odpadu gruz?
Gruz budowlany to odpady powstałe w wyniku prac budowlanych, remontowych oraz rozbiórkowych. Są to np. cegły, pustaki, gruz betonowy, tynki, materiały izolacyjne czy resztki rur.
W Polsce obowiązuje szczegółowa klasyfikacja odpadów, która przypisuje każdemu rodzajowi odpadu indywidualny 6-cyfrowy kod. Ma to na celu ułatwienie identyfikacji odpadów oraz ich prawidłową segregację i zagospodarowanie. Tej klasyfikacji podlega także kod odpadu gruz.
Gruz budowlany klasyfikowany jest głównie w dwóch grupach:
- 17 01 Beton, cegły, pustaki, materiały ceramiczne
- 17 09 Inne odpady z budowy, remontów i demontażu
Przypisując odpowiedni kod odpadu wiadomo, jak bezpiecznie go składować, utylizować lub poddać recyklingowi.
Klasyfikacja odpadów w Polsce
W Polsce obowiązuje krajowy katalog odpadów (KKO), który określa kody dla poszczególnych rodzajów odpadów. KKO bazuje na Europejskim Katalogu Odpadów (EWC), ale zawiera dodatkowe podkategorie dopasowane do polskich przepisów.
Kody odpadów w KKO mają strukturę sześciocyfrową. Poszczególne symbole oznaczają:
-
Pierwsze dwie cyfry – rodzaj działalności, z której powstaje odpad (np. 17 – odpady z budowy, remontów i demontażu)
-
Kolejne dwie cyfry – proces technologiczny, w którym powstaje odpad (np. 01 – odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów)
-
Ostatnie dwie cyfry – kolejny numer odpadu w danej kategorii (np. 01, 02 itd.)
Dzięki takiej strukturze kodów można szybko zidentyfikować źródło powstawania odpadu oraz jego rodzaj. Ułatwia to prawidłową klasyfikację i postępowanie z odpadami.
Jaki jest kod odpadu gruz?
Główne kody odpadów dla gruzu budowlanego to 17 01 i 17 09.
Kod 17 01 dotyczy betonu, cegieł, płytek i materiałów ceramicznych. Obejmuje on następujące podkategorie:
- 17 01 01 – Odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów
- 17 01 02 – Gruz ceglany
- 17 01 03 – Odpady innych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia
- 17 01 07 – Zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia inne niż wymienione w 17 01 06
Kod 17 09 dotyczy innych odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Zawiera on między innymi:
- 17 09 04 – Zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu inne niż wymienione w 17 09 01, 17 09 02 i 17 09 03
Poza tymi głównymi kodami, dla niektórych frakcji gruzu budowlanego istnieją też specjalne kody:
- 17 05 04 – Gleba i ziemia, w tym kamienie, inne niż wymienione w 17 05 03
- 17 05 08 – Tłuczeń torowy (kruszywo) inny niż wymieniony w 17 05 07
Właściwe zaklasyfikowanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego gospodarowania tymi odpadami.
17 01 Beton, cegły i materiały ceramiczne
Kategoria 17 01 obejmuje wszelkiego rodzaju odpady betonowe, cegły, płytki ceramiczne oraz elementy wykończeniowe budynków wykonane z materiałów ceramicznych.
Są to odpady powstające przy pracach budowlanych i rozbiórkowych. Ze względu na dużą zawartość frakcji mineralnych nadają się do recyklingu i powtórnego wykorzystania.
Poszczególne frakcje tego rodzaju odpadów mają następujące kody:
- 17 01 01 – Odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów
- 17 01 02 – Gruz ceglany
- 17 01 03 – Odpady innych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia
- 17 01 06* – Zmieszane lub wysegregowane odpady z betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia zawierające substancje niebezpieczne
- 17 01 07 – Odpady z betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia inne niż wymienione w 17 01 06
Odpady oznaczone gwiazdką (*) są odpadami niebezpiecznymi. Wymagają specjalnych procedur gospodarowania.
Pozostałe frakcje mogą być poddane recyklingowi lub składowane na składowiskach odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne.
17 09 Inne odpady z budowy i remontów
W ramach tego kodu klasyfikowane są różnego rodzaju odpady powstające podczas prac budowlanych i remontowych. Obejmują one między innymi:
- 17 09 01 – odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów
- 17 09 02 – odpady materiałów ceramicznych
- 17 09 03 – odpady innych materiałów z rozbiórek i remontów (np. gips, drewno, szkło)
- 17 09 04 – zmieszane odpady z budowy, remontów i demontażu
Odpady gipsowe oznaczone są kodem 17 09 04. Powstają one podczas prac wykończeniowych w budynkach, np. przy wykonywaniu szpachlowania czy rozbiórce ścianek działowych.
Odpady drewna klasyfikowane są pod kodem 17 02 01. Mogą to być np. deski budowlane, listwy drewniane, elementy wykończenia wnętrz.
Szkło odpadowe z budowy i remontów oznacza się kodem 17 02 02. Najczęściej są to szyby okienne lub inne przedmioty ze szkła usuwane podczas prac remontowych.
Właściwa segregacja odpadów budowlanych ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego zagospodarowania poszczególnych frakcji oraz minimalizacji ilości odpadów kierowanych na składowisko.
Kody dla odpadów niebezpiecznych
Niektóre odpady budowlane mogą zawierać substancje niebezpieczne i wymagają specjalnego traktowania. Do takich odpadów należą:
-
Azbest – materiał budowlany stosowany w latach 60-90 xx wieku, uznany za rakotwórczy. Odpady zawierające azbest mają kod 17 06 01* lub 17 06 05* w zależności od rodzaju materiału.
-
Smoła – substancja bitumiczna stosowana m.in. do hydroizolacji. Odpady ze smoły mają kod 17 03 03*.
-
Substancje toksyczne – farby, lakiery, rozpuszczalniki itp. zawierające metale ciężkie lub trujące związki chemiczne. Mają kody z grupy 17 09 – np. 17 09 03* dla odpadów zawierających substancje niebezpieczne.
Odpady niebezpieczne wymagają specjalnych środków ostrożności przy transporcie i składowaniu. Należy je odpowiednio oznaczyć i zabezpieczyć przed przedostaniem się do środowiska. Wytwórca odpadów jest odpowiedzialny za ich właściwą segregację i przekazanie do utylizacji.
Segregacja odpadów a kod odpadu gruz
Segregacja odpadów budowlanych i rozbiórkowych ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego określenia kodów tych odpadów.
Niesegrekowany gruz budowlany jest klasyfikowany jako odpad o kodzie 17 01 07 – zmieszane odpady z betonu, gruzu ceglanego, odpadowych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia inne niż wymienione w 17 01 06. Jest to odpad niebezpieczny, który wymaga specjalnych metod zagospodarowania.
Tymczasem prawidłowo wysegregowany gruz może otrzymywać o wiele korzystniejsze kody odpadów. Przykładowo:
-
17 01 01 – Odpady betonu oraz gruz betonowy z rozbiórek i remontów
-
17 01 02 – Gruz ceglany
-
17 01 03 – odpady innych materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia
Są to odpady inne niż niebezpieczne, które łatwiej poddać procesom odzysku i recyklingu. Ponadto ich transport i magazynowanie nie wymaga specjalnych zabezpieczeń.
Dlatego z punktu widzenia wytwórcy odpadów opłaca się prowadzić segregację gruzu budowlanego. Pozwala to uzyskać korzystniejsze kody odpadów, obniżyć koszty gospodarowania nimi, a także zwiększyć możliwości odzysku surowców. W efekcie pozytywnie wpływa to na ochronę środowiska.
Gospodarowanie odpadami z gruzu
Prawidłowe gospodarowanie odpadami budowlanymi jest kluczowe, aby zminimalizować ich negatywny wpływ na środowisko.
- Odbiór, transport i zagospodarowanie kod odpadu gruz
Odpady z rozbiórki oraz remontów muszą zostać przekazane firmom posiadającym zezwolenie na odbiór i transport tego rodzaju odpadów. Następnie są one transportowane do miejsc, gdzie zostaną poddane odpowiednim procesom przetwarzania i zagospodarowania. Większość gruzu budowlanego podlega recyklingowi i może zostać użyta np. jako kruszywo podbudowy dróg.
- Firmy zajmujące się odpadami budowlanymi
Na rynku działają specjalistyczne firmy zajmujące się odbiorem, transportem i zagospodarowaniem odpadów budowlanych. Posiadają one flotę samochodów-wywrotek oraz wykwalifikowany personel. Są w stanie sprawnie odebrać odpady z placu budowy, a następnie przetransportować je do punktu przerobu lub składowania.
Korzystanie z usług wyspecjalizowanych firm gwarantuje, że odpady nie zostaną porzucone, ale trafią do legalnych miejsc, gdzie zostaną poddane recyklingowi lub unieszkodliwieniu. Jest to sposób na realizację obowiązku właściwego gospodarowania odpadami budowlanymi.
Obowiązki wytwórcy odpadów
Wytwórcy odpadów mają szereg obowiązków formalnych i prawnych związanych z klasyfikacją wytwarzanych przez nich odpadów.
Wymogi formalne i prawne dotyczące klasyfikacji odpadów przez wytwórcę w tym kod odpadu gruz:
- Wytwórca odpadów ma obowiązek zaklasyfikowania powstających odpadów zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu w sprawie katalogu odpadów.
- Klasyfikacja odpadów musi być przeprowadzona w oparciu o faktyczne właściwości i skład chemiczny odpadu.
- Wytwórca zobowiązany jest do określenia kodu odpadu z dokładnością do 6 cyfr.
- Błędna klasyfikacja odpadów może skutkować sankcjami.
- W przypadku wątpliwości co do klasyfikacji, wytwórca może zlecić odpowiednie badania w celu identyfikacji odpadu.
- Wytwórca musi posiadać Kartę Przekazania Odpadu dla każdego rodzaju przekazywanego odpadu.
- Transport odpadów może odbywać się tylko na podstawie Karty Przekazania Odpadu.
- Wytwórca zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji wytwarzanych odpadów.
- Wytwórca musi przechowywać dokumentację dotyczącą gospodarki odpadami przez 5 lat.
Prawidłowa klasyfikacja odpadów ma kluczowe znaczenie dla przestrzegania przepisów dotyczących gospodarki odpadami przez wytwórców.
Podsumowując, prawidłowe kody odpadów dla gruzu budowlanego to przede wszystkim 17 01 dla betonu, cegieł i materiałów ceramicznych oraz 17 09 dla pozostałych odpadów budowlanych i rozbiórkowych.
Kluczowe jest, aby wytwórcy odpadów prawidłowo klasyfikowali powstające u nich odpady zgodnie z obowiązującymi przepisami. Tylko wtedy możliwe jest skuteczne monitorowanie i kontrola nad strumieniami odpadów oraz właściwe postępowanie z nimi w ramach gospodarki odpadami.
Nieprawidłowe kody odpadów mogą prowadzić do błędnego gospodarowania odpadami, co może stanowić zagrożenie dla środowiska oraz naruszać obowiązujące przepisy. Dlatego tak istotne jest, aby wszyscy uczestnicy procesu gospodarki odpadami, w tym wytwórcy, posiadacze i przetwarzający odpady, znali i stosowali odpowiednie kody odpadów. Właściwa segregacja i klasyfikacja odpadów to podstawa w realizacji założeń gospodarki o obiegu zamkniętym i ochronie środowiska.